آشنایی با موتورسیکلت فوق پیشرفته بی ام و با فناوری خودران

0
69

موتورسیکلت جزو ابزارهایی است که برای برخی کاربران به شدت نوستالژیک و برای برخی دیگر اصلا جذاب نیست. اما اگر جزو علاقه مندان به موتورسیکلت باشید، قطعا از آشنایی با موتور سیکلت خودران بی ام و لذت می برید.

اخیراً کمپانی بی‌ ام‌ و موتورسیکلت جدیدی موسوم به BMW C1 طراحی کرده است. موتور سیکلتی که به فناوری خودران نیز مجهز است.

جالب است بدانید که این موتورسیکلت ظاهر عجیب و غریبی ندارد، بلکه می تواند مثل یک موتور سیکلت عادی نیز در نظر گرفته شود.

سازندگان این موتور در توصیفش می گویند: “این موتورسیکلت سعی نمی‌کند نقش شما را به عنوان یک موتورسوار تغییر دهد، اما ممکن است، به ایجاد امنیت رانندگی در خیابان‌ها کمک کند.”

موتورسیکلت‌های خودران مذکور، هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد و در نتیجه با چالش‌های زیادی مواجه است. یکی از این چالش‌ها عبور موتورسیکلت‌ مذکور در خیابان است.

اکنون کمپانی بی‌ ام‌ و با عرضه موتورسیکلت خودران C1 قصد دارد خطر تصادف خودروها با موتورسیکلت‌ها را کاهش دهد و تا حدودی چالش‌های پیش‌روی فناوری رانندگی خودکار را کم کند.

یکی از توصیه‌هایی که اخیراً به موتورسواران می شود این است که در هنگام موتورسواری خود را برای دیگر رانندگان نامرئی تصور کنید.

درواقع فناوری خودران  موتورسیکلت ها به دنبال برقراری ارتباط درست بین موتور‌سیکلت و خودروهای عبوری و ارزیابی احتمالات قرارگیری در معرض خطر ضمن موتورسواری است.

با توجه به این که خودروهای مستقل و خودکار در آزمون واقعی در خیابان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، همواره خطر ابتلا به اشتباه وجود دارد . تعاملات خودروهای خودران با موتورسیکلت‌‎ها همواره مشکل‌ساز است.

در این زمان محققان فناوری رانندگی بدون راننده به عنوان جادوگران صنعت رانندگی خودکار قدم‌هایی را برداشته‌اند. تا کنون بسیاری از اهداف کنترل نرم‌افزاری اجرایی شده است اما در آزمون واقعی در خیابان‌ها موتورسیکلت‌های مجهز به این فناوری از چالاکی و سرعت بالایی برخوردار نیستند.

موتورسواران می‌توانند از نرم‌افزار A B Dynamics RC برای مانوور و تعقیب خودروها بدون موتورسوار استفاده کنند. موتورسیکلت C1 تنها در آغاز کار است و به گفته ریچارد سیمپسون، مهندس ارشد تولید نرم‌افزار A B Dynamics، خودروهای خودران قدرتمند در آینده‌ای نزدیک توسعه خواهند یافت.

وی معتقد است که موتورسیکلت‌های مستقل و خودکار می‌توانند در برنامه‌های کاربردی دیگری نظیر آزمایش‌های ماندگاری در رانندگی و تست‌های ایمنی  به کارگیری شوند.

پیش بینی می شود که موتورسیکلت بی‌ام‌و C1 درآینده‌ای نزدیک مورد بهره برداری قرار گیرند ولی هنوز قیمتی از این وسیله‌نقلیه اعلام نشده است.

شاید جالب باشد که بدانید بی ام و یکی از بنیان گذاران ترمزهای ضدقفل در صنعت بود و از اوایل دهه ۸۰ شروع به استفاده از این سیستم در موتورهای خودش کرد. مدل‌های ۲۰۰۶ به این شرکت مجهز به سیستم‌های پیچیده جلوگیری از سر خوردن و کنترل تعادل الکترونیکی هستند. بی ام و مبدع سیستم‌های تعلیق برای موتور سیکلت است و زود تر از همه این سیستم‌ها را در موتور سیکلت‌های خود به کار برده‌است. بیستر مدل‌های مدل بی ام و دارای سیستم تعلیق عقب هستند. همچنین ب ام و از سیستم تعلیق دیگری نیز در موتورهای ۱۹۹۰ استفاده می‌کند که به TELELEVER معروف است و باعث می‌شود که تکان موتور به صورت قابل توجهی کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here