آلودگی به بدافزار بر روند تولید محصولات اپل تاثیر جدی خواهد داشت

0
67

شرکت TSMC یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده نیمه هادی در جهان و یکی از با ارزش ترین شرکت های تایوانی است؛ همچنین شرکت های بزرگی مانند NVIDIA و AMD در کارت گرافیک های خود از فناوری های ساخت توسعه یافته توسط TSMC استفاده می‌کنند.

با ارزش ترین محصول این شرکت تراشه های سری A اپل است که برای گوشی های آیفون مورد استفاده قرار می‌گیرد. تصور کنید که یک ویروس در دستگاه های چنین شرکتی که تولید کننده تراشه هایی با طراحی بسیار پیچیده است منتشر شود؛ خسارت وارده می‌تواند بسیار چشمگیر باشد، تا حدی که تاثیر آن بر روی موجودی بازار جهانی بسیاری از دستگاه های وابسته به این شرکت مانند گوشی iPhone دیده شود.

به گزارش سایت DigiTimes، دستگاه های ورک استیشن و ماشین آلات خط تولید (که توسط کامپیوترها کنترل می‌شوند) این شرکت به باج‌افزار WannaCry آلوده شده است؛ این آلودگی موجب از کار افتادن چند خط تولید مهم و حجم بالا شرکت TSMC شده است. به نظر می رسد که این دستگاه ها از سیستم عامل ویندوز ۷ نسخه بروزرسانی نشده استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد دلیل اصلی این موضوع استفاده از یک شبکه خصوصی بجای شبکه سراسری اینترنت در این شرکت است؛ اما بروزرسانی نشدن سیستم عامل این دستگاه ها موجب آلوده شدن به باج‌افزار WannaCry شده که مشکلات بسیاری را برای این شرکت به همراه داشته است؛ البته باج‌افزار WannaCry گریبان شرکت های بسیاری را گرفته است و TSMC اولین شرکتی نیست که با این مشکل مواجه می‌شود.

شرکت TSMC تمام منابع انسانی خود را برای پاکسازی این ویروس از روی دستگاه ها مامور کرده است. این شرکت امیدوار است که بخش های از کار افتاده خط تولید تا دوشنبه (۱۳ آگوست) به طور کامل عملیاتی شوند، اما تا قبل از عملیاتی شدن خط تولید شرکت های بسیاری از جمله اپل با مشکل کمبود قطعه مواجه خواهند شد. به دلیل این خرابی، تخمین زده شده که شرکت TSMC حدود ۱۷۹ میلیون دلار از درآمد سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ را از دست داده است. به گفته تحلیلگران بازار، ممکن است که این موضوع بر روی زمان تحویل پردازنده های سری A به شرکت اپل تاثیر بگذارد؛ این موضوع می‌تواند موجب کاهش تولید آیفون در کوتاه مدت شود. باید دید که این موضوع چه تاثیری بر روی سایر مشتریان شرکت TSMC خواهد داشت؛ این امکان وجود دارد که در این شرایط TSMC مشتری هالی تریلیون دلاری خود را در الویت قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here