آیا Core i7-9700K خواهد توانست AMD را از میدان به در کند

0
121

برای مدت طولانی اینتل بهترین تولید‌کننده‌ی پردازنده و دارای جایگاهی بلامنازع در این زمینه بود اما اخیراً AMD توانست با پردازنده‌های رایزن اینتل را دچار چالش جدی کند و به زودی نیز نسل دوم این پردازنده‌ها را نیز به بازار عرضه خواهد کرد. اما اینتل چگونه می‌تواند دوباره به جایگاه پیشین خود در این بازار برسد.

در حال حاضر اوضاع برای علاقمندان به PC و مخصوصاً PC گیمر‌ها به سختی می‌گذرد. قیمت کارت‌های گرافیک علیرغم شنیدن اخباری مبنی بر بهبود وضعیت موجودی همچنان بسیار بالا هستند و وضعیت حافظه‌های رم نیز کمابیش مشابه است. می‌توان گفت فعلاً گیمینگ بر روی PCو در اختیار داشتن یک سیستم رده بالا و یا نزدیک به آن هزینه‌ی زیادی روی دست کاربر خواهد گذاشت.

در حقیقت در حال حاضر در بازار قطعات کامپیوتر تنها قطعه‌ای که قیمت‌ و عملکرد آن روز به روز بهتر می‌شود پردازنده‌ یا CPU است. شاید بتوان این موضوع را مرهون AMD دانست که با عرضه‌ی پردازنده‌های رایزن برای اولین بار ۸ هسته‌ی پردازشی را به CPUهای کم قیمت و پرکاربرد آورد. پس از آن اینتل نیز پردازنده‌ی Core i7-8700K را با شش هسته به بازار عرضه کرد و اینگونه بود که ناگهان در ازای هر دلار هسته‌ها و رشته‌های پردازشی بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌گرفت. بازار CPU هیچ‌گاه بهتر از این نبوده است.

این نسبت هزینه به قدرت پردازشی ممکن است در آینده از این نیز بهتر شود. نسل بعدی پردازنده‌های رایزن شرکت AMD به احتمال زیاد در ماه جاری عرضه خواهند شد و مشخصات و بنچمارک‌های فاش شده از مدل‌هایی مثل Ryzen 7 2700X و Ryzen 5 2600 نشان می‌دهند که عملکرد آن‌ها نسبت به نسل اول بیش از پیش بهتر شده است مخصوصاً در زمینه‌ی مشکلات ضریب تاخیر که در برخی بازی‌ها برای پردازنده‌های رایزن مشکل‌ساز شده بود.

قدم بعدی اینتل چیست؟
با نزدیک شدن به عرضه‌ی نسل بعدی پردازنده‌های رایزن، توجه همگی به اینتل معطوف شده‌است تا ببینند پاسخ این شرکت و جایگزین پردازنده‌ی Core i7-8700K چه خواهد بود. این پردازنده‌ی پرچمدار حدود ۶ ماه پیش به بازار عرضه شده است اما اینتل به شدت فشار AMD را احساس می‌کند و باید هرچه سریعتر پاسخی برای پردازنده‌های Ryzen 2000 ارائه کند. این پاسخ احتمالاً پردازنده‌ی Core i7-9700K خواهد بود. در ادامه چیزهایی که درباره این پردازنده می‌دانیم و ویژگی‌هایی که فکر می‌کنیم این پردازنده برای شکست AMD باید داشته باشد را بررسی می‌کنیم.

شایعات و اخبار افشا شده‌ی متعدد نشان می‌دهند که Core i7-9700K به احتمال فراوان دارای هشت هسته و ۱۶ رشته‌ی پردازشی نسبت به شش هسته و ۱۲ رشته‌ی پردازشی موجود در Core i7-8700K خواهد بود. اگر این موضوع صحت داشته باشد اولین باری است که شاهد این تعداد هسته‌‌ی پردازشی در پردازنده‌های پرکاربرد اینتل خواهیم بود. پیش از این پردازنده‌های سریCore-X که مخصوص کاربران حرفه‌ای با قیمت‌هایی گزاف بودند تا ۱۸ هسته‌ی پردازشی را ارائه می‌کردند. اما وجود ۸ هسته در ۹۷۰۰K در صورت صحت تنها با چیزی که AMD اکنون در پردازنده‌های رایزن ارائه می‌کند برابری می‌کند و برگ برنده‌ای برای بردن این رقابت توسط اینتل محسوب نمی‌شود.

استفاده از معماری ۱۰ نانومتری؛ آری یا خیر؟

صد البته استفاده از معماری ۱۰ نانومتری که مدت زیادی است قول آن داده شده است باعث خواهد شد که اینتل حتی بدون اضافه کردن هسته‌های بیشتر این رقابت را از AMD ببرد. اما این موضوع در نسل بعدی پردازنده‌های اینتل روز به روز بیشتر غیرمحتمل جلوه می‌کند. معاون ارشد اینتل در نمایشگاه CES 2018 اعلام کرده بود پردازنده‌های ۱۰ نانومتری در حال ارسال برای بازار‌های مختلف هستند. اما اسنادی که بعدا منتشر شدند نشان دادند که این پردازنده‌های ۱۰ نانومتری از سریCannon Lake با دو هسته‌ی پردازشی، قدرت پایین و بدون گرافیک مجتمع بودند و نه پردازنده‌های Cannon Lake که حرفه‌ای ها و گیمرها منتظر آن هستند.

در حقیقت به نظر می‌رسد پردازنده‌ی Core i7-9700K سری اصلاح‌شده‌ی Coffee lake نام خواهد داشت که با استفاده از معماری ۱۴nm++ اینتل تولید خواهد شد. این حقیقت احتمالی از آنجا ریشه می‌گیرد که در اطلاعاتی که چندی پیش در نرم‌افزار بنچمارک AIDA64  پیرامون مادربرد‌های B360/H310/H370/Z390 فاش شد خبر از معرفی چیپست Z390 می‌دهد.

یک چیپست چه اطلاعاتی به ما می‌دهد
امروزه با توجه به اخبار منتشر شده در روزهای قبل به وضوح می‌دانیم که دیگر چیپست‌های سری ۳۰۰ که در بالا ذکر شد واقعی هستند. پس دلیلی ندارد که چیپست Z390 که در کنار باقی چیپست‌ها وجود آن افشا شده بود واقعی نباشد و احتمالاً در نمایشگاه Computex در ماه جولای شاهد معرفی آن خواهیم بود.

عدد ۳ در نام Z390 به طور واضح اشاره به این دارد که این چیپست برای پردازنده‌های Coffee lake خواهد بود، درست همانند دیگر چیپست‌های سری ۳۰۰٫ از این موضوع می‌توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که اگر قرار بود اینتل به این زودی‌ها در سال ۲۰۱۸ پردازنده‌های ۱۰ نانومتریCannon Lake را به بازار عرضه کند احتمال آن خیلی کم است که این شرکت یک چیپست رده‌بالای دیگر یعنی Z390 را برای پردازنده های نسل فعلی خود آن‌هم زمانی که نیمی از سال جاری گذشته‌است عرضه کند.

با این تفاسیر می‌توان گفت که به احتمال زیاد چیپست Z390 مخصوص معماری اصطلاحاً بهبود‌یافته‌ی Coffee Lake طراحی شده است که پردازنده‌ی Core i7-9700K را نیز شامل می‌شود. شاید بشود اینگونه قلمداد کرد که Core i7-9700K یک پر کننده‌ی خلاء بین نسل فعلی و نسل بعدی پردازنده‌های اینتل باشد. درست همانند تعدادی از پردازنده‌های Devil’s Canyon یا دره‌ی شیطان که در سال ۲۰۱۴ عرضه شدند.

اینتل تا چه اندازه می‌تواند عملکرد Coffee Lake را بهبود بخشد؟
اگر فرض بگیریم تمام اطلاعات بالا و موارد افشا شده صحیح باشند همچنان مشخصات زیادی هستند که درباره‌ی پرچمدار آینده‌ی اینتل نمی‌دانیم. سایت ویکی چیپ (wikichip) لیست دقیقی از مشخصات فاش شده از این پردازنده تا کنون را جمع‌آوری کرده است. این لیست ممکن است تا حد زیادی درست باشد اما شامل سرعت کلاک پایه و توربو این پردازنده نیست. اگر پردازنده‌یCore i7-9700K واقعاً دارای معماری اصلاح‌شده‌ی Coffee lake باشد و دارای تغییرات عمده در معماری و فرآیند تولید نباشد، سرعت کلاک و تعداد هسته‌ها تا حد زیادی عملکرد این پردازنده را برای کاربران مشخص خواهد کرد.

پردازنده‌ی Core i7-8700K در حال حاضر دارای فرکانس توربو ۴٫۷ گیگاهرتز به صورت پیش‌فرض است. به نظر می‌رسد اگر اینتل قصد دارد تفاوت عمده‌ای بین این پردازنده و Core i7-9700Kایجاد کند، فرکانس توربو پیش فرض آن باید حداقل ۵ گیگاهرتز و بیشتر باشد. اگر اینتل بتواند این‌کار را انجام دهد و در عین حال فرکانس پایه را به ۴ گیگاهرتز نزدیک کرده و TDP را در بازه‌ی ۹۵ وات پردازنده‌ی Core i7-8700K حفظ کند، در کنار ۸ هسته و ۱۶ رشته‌ی پردازشی می‌توان گفت پرچمدار بعدی اینتل حرف‌های زیادی در برابر نسل دوم رایزن و برای شکست AMD خواهد داشت.

قیمت‌گذاری فراموش نشود
علیرغم مشخصات فراوان فاش شده هنوز به صورت رسمی قیمت نسل بعدی پردازنده‌های AMDمشخص نیست. از زمان عرضه‌ی رایزن در سال گذشته این شرکت تاکید زیادی بر قیمت هرچه کمتر پردازنده‌های خود داشته است که در اغلب موارد به میزان زیادی نسبت به پردازنده‌های هم‌رده‌ی خود از اینتل ارزان‌تر هستند. با رسیدن AMD به ثبات اقتصادی و سود‌دهی پس از سال‌ها وضعیت نامساعد، می‌توان حدس زد این شرکت به فشار بر اینتل در زمینه‌ی قیمت پردازنده‌های خود بیش از پیش ادامه خواهد داد. این شرکت در حال حاضر با این استراتژی در حال سود‌دهی و تصاحب بخش بیشتری از سهم بازار پردازنده است و پس از سال‌ها از زیر سایه‌ی اینتل خارج شده است پس چرا باید آن را تغییر دهد؟

جدای از قیمت پردازنده‌ها، اینتل همچنین با مشکلاتی در زمینه‌ی قیمت و دسترس بودن پلتفرم‌های مورد استفاده توسط پردازنده‌های خود روبروست. مادربرد‌های AM4 سال‌هاست که در بازار موجود هستند و AMD اعلام کرده‌است که پردازنده‌های جدید نیز پس از بروزرسانی BIOS بر روی این مادربرد‌ها پشتیبانی خواهند شد. در سوی دیگر در سال‌های اخیر پردازنده‌های اینتل هیچ‌گاه backward-compatible نبوده و از مادربرد‌های نسل پیشین پشتیبانی نکرده‌اند. افزون بر آن، تیم آبی‌ چیپست‌های ارزان‌قیمت‌تر سری ۳۰۰ خود مانند B360/H310 را پس از شش ماه اجبار کاربران پردازنده‌های نسل ۸ خود به پرداخت هزینه‌ی بیشتر و اضافه برای مادربرد‌های Z370به بازار عرضه کرد. عملاً افرادی که تنها پردازنده‌ی نسل هشتم می‌خواستند ولی اهمیتی به اورکلاک، درایو‌های Optane یا استفاده از پیکربندی دوگانه‌ی کارت گرافیک نمی‌دادند هزینه‌ی بیهوده‌ی اضافه‌ای را برای مادربرد‌های سری Z390 پرداخت کردند.

اینتل انتخاب‌هایی دارد
با تفاسیر بالا جایگاه اینتل در بازار پردازنده‌ها با پرچمدار بعدی خود ۹۷۰۰K چه خواهد بود و انتخاب‌های این شرکت برای برتری دوباره نسبت به AMD چه خواهد بود؟

همانطور که قابل حدس است ارائه‌ی هسته‌های پردازشی بیشتر در ازای پول کمتر شروع خوبی خواهد بود هرچند این موضوع در کوتاه مدت غیر محتمل به نظر می‌رسد. همچنین ارائه‌ی چیپست مادربرد‌هایی که دارای قابلیت پشیتبانی از بیش از یک نسل پردازنده باشند نیز راه دوری نخواهد رفت. هر دوی این تاکتیک‌ها در حال حاضر به خوبی برای AMD جواب داده و قدرت مالی اینتل به وضوح به میزان زیادی بیشتر از AMD برای به کارگیری هرچه بهتر این تاکتیک‌ها است.

یک گزینه‌ی جالب دیگر برای اینتل در بازار گران‌قیمت این روزهای کارت گرافیک می‌تواند عرضه‌ی نسخه‌‌‌ای از پردازنده‌های Kaby Lake-G با گرافیک مجتمع‌های قدرتمند AMD باشد که به کاربران اجازه می‌دهد بدون پرداخت هزینه‌ی یک کارت گرافیک مجزا بر روی سیستم خود بازی کنند. همانند موردی که در کیس‌های آماده‌ی Intel NUC8i7HVK مشاهده شد.

با رشد محبوبیت عناوینی چون Fortnite و Overwatch که نیازهای گرافیکی چندانی ندارند بازار نیاز مبرمی به اینگونه پردازنده‌ها خواهد داشت. به نظر می‌رسد اینتل به وضوح برنامه‌هایی برای بازار GPU با استخدام Raja Koduri مسئول بخش پردازنده‌های گرافیکی AMD در سال گذشته دارد.

هرچند استخدام این فرد می‌تواند کمک زیادی به اینتل کند اما تولید چنین پردازنده‌ای توسط اینتل با توجه به اینکه AMD کارت گرافیک‌های Vega را با این چیپست‌ها تولید می‌کند کمی غیر‌محتمل به نظر می‌رسد. فروش چیپست گرافیکی توسط AMD به اینتل برای استفاده در محصولاتی با تولید نه چندان بالا مانند کیس‌های آماده‌ی جدید اینتل به نوبه‌ی خود بسیار تعجب‌ برانگیز بود. اما تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد که بخش گرافیک AMD به قدری مستاصل شده باشد که به رقیب دیرین خود اینتل کمک کند تا بتواند با این شرکت مخصوصاً APU های جدید آن همچون AMD Ryzen 5 2400G که موسوم به Raven Ridge هستند رقابت کند.

با گذشت زمان و افشای مشخصات بیشتری از پردازنده‌های آینده‌ی اینتل مشخص خواهد شد که این شرکت چه برنامه‌هایی برای رقابت با AMD خواهد داشت اما موضوعی که در این میان بسیار واضح بوده این است که این رقابت به میزان زیادی به سود کاربران و خریداران پردازنده‌ها در یک سال گذشته بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here