تحقق رویای سفر با سرعت ماورا صوت

0
104

با تلاش دانشمندان صنایع هوایی، برای تحقق رویای مسافرت با سرعتی ماورا صوت، پوشش‌های سرامیکی کاربیدی برای ساخت بدنه هواپیماهای آینده، مهندسی و به جهان معرفی شد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که هواپیماهای مسافربری با سرعتی بالاتر از سرعت صوت پرواز نمی‌کنند، گرمای زیادی است که از اصطکاک بدنه هواپیما و مولکول‌های هوا به وجود می‌آید. هنگامی‌که با سرعتی بیشتر از ۵ ماخ حرکت کنید، دمای بسیار بالا (۳۶۰۰ تا ۵۴۰۰ درجه فارنهایت) به بدنه فلزی هواپیما اعمال می‌شود. درحالی‌که سخت‌ترین سرامیک‌ها نیز این دما را تحمل نمی‌کنند، چگونه می‌توان از یک وسیله در این دما محافظت کرد؟

گروهی از دانشمندان انگلیسی و چینی درصدد پاسخگویی به این سوال پوششی سرامیکی مبتنی بر کاربید با کارآیی ۱۲ برابر بیشتر از سرامیک‌های کنونی، مهندسی نموده‌اند که ما را یک‌قدم به ساخت هواپیماهای ماورا صوت نزدیک کرده است.

مزیت این سرامیک، روش ساخت متفاوت آن نسبت به دیگر سرامیک‌هاست. برای ایجاد یک ساختار پوششی واحد که محکم و ضدزنگ باشد، نیاز به واکنش نفوذ در گداختگی است. پوشش مناسب بعدی، زیرکونیم کاربید است که قابلیت تحمل دماهای بالا را داشته ولی تخریب پذیر است.

اما تا کاربرد تجاری این نوع پوشش‌ها راه زیادی باقی است، بنابراین استفاده از آن‌ها در هواپیماهای ماورا صوت به این زودی محقق نخواهد شد؛ اما در صورت تحقق یافتن این موضوع، می‌توان با اطمینان خاطر از امنیت طولانی‌مدت، از آن‌ها استفاده نمود، به‌طوری‌که در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توان در عرض چند ساعت از هر سمت زمین، به سمت دیگرش سفرکرده بدون اینکه هواپیما هر بار نیاز به بازرسی و تعمیر قطعات سرامیکی داشته باشد. در حقیقت پروازهایی که زمانی بسیار خطرناک محسوب می‌شدند، به پروازهایی عادی و روزمره تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here