تکنولوژی تشخیص چهره مجرم سابقه دار را به دام انداخت

0
90

سیستم جدید تشخیص چهره که به تازگی در فرودگاهی در نزدیکی واشنگتون دی سی نصب شده است ، توانسته فرد متخلفی را می خواسته با مدارک نامتعبر به آمریکا وارد شود را شناسایی کند.

فرد متخلف زمانی که با پروازی از سائوپائولو به فرودگاه آمریکا می رسد ، پاسپورت معتبر فرانسه را به عنوان کارت شناسایی خود نشان می دهد اما سیستم تشخیص چهره نشان می دهد که عکس پاسپورت فرد با چهره او همخوانی ندارد.افسران پلیس بعد از این موضوع بازرسی این فرد را شروع کردند که باعث اضطراب این فرد شد.آنها در نهایت کارت شناسایی اصلی را در کفش او پیدا کردند که نشان می داد این فرد کنگویی بوده است.

این فرد پس از شناسایی بدون پیگرد قانونی از آمریکا دیپورت شد.

این سیستم از روز دوشنبه در این فرودگاه نصب شده است. اولین دستگیری این دستگاه بعد از نصب آن بوده است. قرار شده که چهارده فرودگاه از این سیستم استفاده کنند تا فردی به صورت غیرقانونی و با مدارک غلط پا به این کشور نگذارند.

فرودگاه دالاس از سال ۲۰۱۵ از سیستم تشخیص چهره استفاده می کند و فرودگاه جان اف کندی نیویورک هم از سال ۲۰۱۶ استفاده از این سیستم تشخیص چهره را آغاز کرد. هر دو فرودگاه از سیستم به خوبی استفاده می کنند و متخلفین را دستگیر می کنند.

توضیحاتی در مورد سیستم تشخیص چهره یا بیومتریک

از دیر باز انسان برای بقا، نیاز به تشخیص دوست از دشمن داشته‌است و تشخیص هویت برای وی امری حیاتی بوده و هست، لذا امروزه سعی در مکانیزه‌سازی سیستم‌های شناسایی یا تشخیص هویت شده‌است. «این پیشرفت‌ها دلیل بر نیاز جامعه و جهان است.» نیازی که پیشرفت در آن باعث کاهش تخلفات، افزایش امنیت، تسریع در امور روزمره و … شده‌است.

در گذشته جهت شناسایی جرم و جنایتکار، از روال شناسایی اثر انگشت و چهره‌نگاری استفاده می‌شده، اما اکنون سیستم‌های مکانیزه‌ای ایجاد شده‌است.

توکن معمولاً چیزی است که شما به همراه خود دارید و می‌توان گفت سند هویت شماست، مانند: کارت‌های هوشمند، کارت‌های مغناطیسی، کلید، پاسپورت، شناسنامه و … این اشیاء دارای نواقصی هستند همچون: گم شدن، عدم همراه بودن شخص، فرسوده شدن و جعل شدن.

دومین نوع سیستم‌های شناسایی دانش نام دارد، یعنی چیزی که شما بخاطر می‌سپارید مانند: پسورد و پین کد. البته این سری نیز دارای نواقصی هستند مانند: فراموش کردن و لو رفتن.

دسته سوم سیستم‌های مبتنی بر بیومتریک است. این سیستم‌ها از خصیصه‌های فیزیولوژیکی و رفتاری انسان جهت شناسایی استفاده می‌کنند. این روش دیگر معایب روش‌های قبل را ندارد و امنیت و دقت را تا حد بسیار زیادی افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here