رکورد جدید برای ۳۲ هسته‌ای AMD

0
61

اخیراً یک اورکلاکر  موفق شده پردازنده  AMD Ryzen Threadripper 2990WX را به ۵٫۴ گیگاهرتز اورکلاک کند که یک رکورد تازه برای اولین پردازنده ۳۲ هسته‌ای رده مصرف کننده دنیا است. این اورکلاکر برای این کار از مادربرد MSI X399 MEG Creation استفاده کرده است.

Lucky_N00b برای دست یابی به فرکانس نزدیک به ۵٫۴ گیگاهرتز از یک نسخه سفارشی از BIOS  مادربرد یاد شده و ۱۶ گیگابایت حافظه رم DDR4 دو کاناله با فرکانس ۳٫۴ گیگاهرتز و تایمینگ های بسیار پایین استفاده کرده است. البته یک اورکلاکر دیگر به نام TSAIK همین پردازنده را با استفاده از مادربرد X399 MEG Creation به ۵۷۰۲ مگاهرتز اورکلاک کرده اما جز رکورد فرکانس، دست آورد دیگری نداشته است.

رکورد فعلی فرکانس Threadripper 2990WX

با این حال Lucky_N00b توانسته به اجرای بنچمارک  Cinebench – R15 بپردازد و جایگاه پنجم  وب سایت HWBOT را کسب کند. او برای این کار با بهره گیری از نیتروژن مایع دمای پردازنده را به منفی ۱۸۴ درجه سانتی گراد زیر صفر رسانده است. در نهایت وی به امتیاز ۸۳۹۱cb در بنچمارک یاد شده دست پیدا کرده که بالاترین امتیاز کسب شده با پردازنده‌های ۳۲ هسته‌ای است. بالاترین امتیاز دنیا در بنچمارک یاد شده ۱۰۰۳۸cb است که با استفاده از چهار عدد پردازنده ۲۴ هسته ای Intel Xeon Platinum 8160 کسب شده، از این رو امتیاز کسب شده توسط تنها یک پردازنده Threadripper 2990WX خیره کننده است.

هرچند این اورکلاکر مصرف پردازنده خود پس از اورکلاک شدن به فرکانس ۵٫۴ گیگاهرتز را اعلام نکرده است، اما هیچ بعید نیست به ۱۰۰۰ وات برسد.

همچنین اخیراً یک اورکلاکر دیگر به نام BenchBros با استفاده از مادربرد یاد شده و اورکلاک کردن به فرکانس ۵۳۰۰ مگاهرتز، رکورد جهانی بنچمارک  wPrime – 1024m را شکسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here