شبیه‌ساز بو به هدست‌های واقعیت مجازی می‌آید!

0
130

یکی از محققان دانشگاه استنفورد به تازگی روشی جدید را برای ارائه شبیه ساز بو در هدست های واقعیت مجازی کشف کرده است.

محققی به نام Benjy Li به تازگی توانسته در آزمایشگاه «برهم‌کنش مجازی انسان» در دانشگاه استنفورد، قابلیت شبیه سازی بو را در هدست های واقعیت مجازی تست کند.

وی در مصاحبه اخیر خود با وب سایت  Engadget اعلام کرده که بستر واقعیت مجازی و بازی‌های مبتنی بر آن، بهترین سکوی پرتاب برای تجاری سازی تکنولوژی‌هایی از این دست به حساب می‌آید.

Li نهایتا ادعا کرده که تلاش دارد تا سیستم شبیه ساز خود را برای هر دو حس چشایی و بویایی توسعه دهد.

محقق دانشگاه استنفورد همچنین اذعان کرد که برای تست این فناوری هیجان زیادی دارد. وی همچنین تاکید کرد که فناوری یاد شده می‌تواند روزی بوی غذاهایی نظیر استیک را به صورت مجازی به مشام کاربران بیاورد.

بر همین اساس، پیش بینی می‌شود که توسعه دهندگان هدست های واقعیت مجازی در آینده ای نزدیک دستگاه های خود را با استفاده از شبیه ساز بو تولید کنند.

گفتنی است؛ تحقیق جدید انجام شده در دانشگاه استنفورد اولین اقدام برای آوردن رایحه های مختلف به بازی های کامپیوتری محسوب نمی‌شود. در سال ۱۹۹۵ برخی از توسعه دهندگان بازی های ویدیویی مبتنی بر NES و کامپیوتر های شخصی تلاش هایی برای توسعه شبیه ساز بو در محصولات خود کرده بودند.

علاوه بر این، بازی‌هایی نظیر فیفا ۲۰۱۱ و گرن توریسمو ۲ با دیسک هایی اختصاصی برای شبیه سازی بو منتشر شده بودند. اخیرا نیز شرکت یوبی سافت نسخه ای خاص از بازی South Park را با سیستم شبیه ساز بو توسعه داده بود؛ اما این بازی به دلیل ضعف های مختلف در تجاری سازی، هرگز به صورت عمومی منتشر نشد.

پیش از این نیز برخی از استارت آپ ها در سراسر دنیا تلاش هایی ویژه برای نزدیک کردن فناوری واقعیت مجازی به واقعیت کرده اند. بر همین اساس، در حال حاضر ایده هایی نظیر احساس سرما و گرما برای واقعیت مجازی توسعه داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here