چرا پردازنده Core i7-8086K اینتل همان ۸۷۰۰K است و ارزش خرید ندارد؟

0
51

احتمالاً می دانید هفته گذشته اینتل پردازنده Core i7-8086K را به مناسبت چهلمین سالگرد پردازنده انقلابی ۸۰۸۶ معرفی کرد. ۸۰۸۶K لقب اولین پردازنده ۸ گیگاهرتزی دنیا و البته برچسب قیمتی ۴۲۵ دلار یدک می‌کشد اما در واقع هیچ چیز جذابی درباره آن وجود ندارد.

Core i7-8086K چیزی نیست جز نمونه‌های دست چین شده پردازنده Core i7-8700K اینتل که فرکانس پایه آن بر روی ۴٫۰۰ گیگاهرتز تنظیم شده است و فرکانس توربو بوست آن نیز حداکثر به ۵٫۰۰ گیگاهرتز می‌رسد. شاید تا پیش از این تصور می‌شد فرکانس توربو بوست این پردازنده نسبت به ۸۷۰۰K به طرز چشمگیری بالاتر است اما امروز می دانیم جز فرکانس بوست تک هسته، عملاً هیچ تفاوت دیگری در کار نیست.

حالا مشخص شده تنها تفاوت فرکانس Core i7-8086K با Core i7-8700K به بالاترین فرکانس توربو بوست مربوط می‌شود که در اولی ۵٫۰ گیگاهرتز یا ۳۰۰ مگاهرتز سریع‌تر از ۸۷۰۰K است اما در عوض باید بیش از ۶۰ دلار بیشتر بپردازید. مشکل اصلی آنجاست که حالت تک هسته عملاً در استفاده معمول کاربرد چندانی ندارد و اغلب مواقع بیش از یک هسته پردازشی بکار گرفته می شود.
جدول بالا مقایسه فرکانس‌های توربو بوست ۸۰۸۶K با ۸۷۰۰K را نشان می‌دهد که تنها تفاوت موجود مربوط به بوست تک هسته است. به وضوح به نظر نمی‌رسد ۸۰۸۶K لایق یدک کشیدن عنوان عرضه در تعداد محدود یا اولین پردازنده ۵٫۰ گیگاهرتزی دنیا باشد،  جالب‌تر اینکه بررسی‌های موجود نشان می‌دهد این پردازنده از مشکلاتی در دفع گرما رنج می‌برد.

به گفته اینتل فقط ۵۰,۰۰۰ عدد از پردازنده Core i7-8086K ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here