کاهش قیمت SSD در بازارهای جهانی!

0
70

شاید اگر ارزش ریال تا این اندازه در برابر ارزهای خارجی سقوط نکرده بود، هم اکنون بهترین زمان ممکن برای خرید یک SSD بود، چراکه قیمت‌ها در بازارهای جهانی کاهش یافته است. برای نمونه هم اکنون می‌توان درایو ۵۰۰ گیگابایتی Crucial MX500 را با صرف تنها ۱۰۰ یورو تهیه کرد.

هرچند علت کاهش قیمت SSD ها به روشنی مشخص نیست، اما چندان هم مهم نیست و اگر دست به جیب باشید، فرصت خوبی است. نمودار زیر تغییرات درایو یاد شده در طول سال میلادی جاری را نشان می‌دهد که به وضوح در پایین‌ترین حد خود به سر می‌برد. مدل ۵۰۰ گیگابایتی Crucial MX 500 در بازارهای اروپایی ابتدا با قیمت ۱۳۸ یورو عرضه شد بود که حالا به ۱۰۰ یورو رسیده است، به عبارتی دیگر خریداران به ازای هر گیگابایت فقط ۲۰ سنت می‌پردازند.

اما کاهش قیمت‌ها صرفاً به محصولات Crucial محدود نمی‌شود و قیمت SSD های سامسونگ نیز کاهش یافته است. نمودار زیر قیمت مدل ۵۰۰ گیگابایتی SSD 860 EVO سامسونگ را نشان می‌دهد که از ۱۸۹ یورو در شش ماه قبل حالا به ۱۰۶ یورو رسیده است، به عبارتی دیگر قیمت آن ۴۳ درصد شکسته شده است.

هم زمان قیمت SSD های پرسرعت M.2. NVMe نیز کاهش یافته است، برای نمونه حالا مدل ۵۰۰ گیگابایتی SSD 970 EVO سامسونگ با قیمت ۱۶۰ یورو به فروش می‌رسد که نسبت به قبل ۴۰ یورو کاهش یافته است. البته کاهش قیمت‌ها در هر منطقه متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here