کنسول دستی سونی یک گام تا بازنشستگی

0
120

رسانه‌های خبری، از توقف تولید کنسول بازی همراه پلی استیشن ویتا در کشور اسپانیا خبر داده‌اند. بسیاری از منابع خبری احتمال داده‌اند که توقف تولید این کنسول، شروعی برای پایان دادن به هفت سال حضور آن در بازار باشد.

در ماه فوریه خبرهایی در خصوص حذف بازی‌های PS3 و Vita از پلی‌استیشن پلاس به گوش رشید. سیاستی که از طرف مسئولان سونی در دستورکار قرار گرفته تا تمرکز بیشتر روی عناوین PS4عملی شود. با این تفاسیر، شنیدن خبر توقف تولید Vita در سال جاری میلادی، چندان عجیب نخواهد بود.

در همین راستا، وب‌سایت Daily Start از توقف تولید پلی‌استیشن ویتا خبر داده است. البته سونی هنوز اعلان رسمی را برای بازنشستگی این کنسول بازی دستی هفت ساله اعلام نکرده است. علاوه بر این، حساب کاربری اسپانیایی پلی‌استیشن نیز در پاسخ به کاربری که اظهار کرده برای یافتن پلی استیشن ویتا در فروشگاه‌های این کشور به مشکل برخورده به طور رسمی اعلام کرده تولید این محصول، متوقف شده است.

سال گذشته میلادی، سونی به طور رسمی تولید کنسول بازی پلی استیشن ۳ را در ژاپن متوقف کرد. به این ترتیب، پس از ۱۱ سال پشتیبانی و البته پس از عرضه کنسول‌های بازی پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۴ اسلیم و پلی استیشن ۴ پرو، مسئولان ژاپنی به این نتیجه رسیدند که زمان بازنشستگی کنسول بازی PS3 فرا رسیده است. حالا به نظر می‌رسد روندی مشابه برای Vita در جریان باشد.

اگرچه پلی استیشن ویتا به مراتب جوان‌تر از پلی‌استیشن ۳ است اما در مقایسه با رقیبی نظیر۳DS شرکت نینتندو همواره با چالش فروش روبرو بوده است. حالا با قرارگرفتن سوئیچ در صدر پرفروش‌ترین کنسول‌های بازی نینتندو، آینده ویتا بیش از پیش تیره و تار به نظر می‌رسد. در سال ۲۰۱۶ میلادی، وب‌سایت TechRadar مدعی شد کنسول ویتا از محبوبیت چشمگیری در ژاپن برخوردار است اما به نظر می‌رسد با توجه به فروش ۳.۴ میلیون دستگاهی سوئیچ در این کشور (در سال ۲۰۱۷ میلادی) این محبوبیت نیز تا حد زیادی خدشه دار شده باشد.

البته درنظر داشته باشید که در حال حاضر، فروش ویتا در ایالات متحده آمریکا و بسیاری از بازارها همچنان ادامه دارد اما تولید آن در اسپانیا متوقف شده است. Daily Star اعلام کرده هنوز از توقف تولید یا فروش این محصول در دیگر بازارهای اروپایی، اخبار دقیقی در دست ندارد. این در حالی است که بازی‌های رایگان این کنسول بازی، همگی از پلی استیشن پلاس و نه (الزاماً) پلی استیشن استور، حذف شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here