کوالکام با معرفی aptX Adaptive حذف کامل جک هدفون را ممکن کرد

0
84

اگر اپل از جک ۳٫۵ میلی متری دست کشیده، کوالکام کمر به قتل آن بسته است. این طراح آمریکایی پردازنده و چیپ ست‌های موبایل، در نمایشگاه IFA 2018 یک پلتفرم جدید مبتنی بر کُدک صوتی aptX را برای انتقال بی سیم صدا از طریق بلوتوث و پایان دادن به ارتباط سیمی معرفی کرد.

استاندارد جدید aptX Adaptive از قابلیت انطباق پذیری برخوردار بوده و قادر به تنظیم خودکار خود بر اساس نوع صدا و اشباع فرکانسی محیط است، برای نمونه گیمینگ، استریم ویدئو یا گوش کردن به موسیقی را تشخیص می‌دهد و قادر به تنظیم خودکار  ویژگی‌های ارتباط و صدا است. اگر در یک محیط شلوغ با استفاده از ارتباط  بی سیم  در حال مکالمه باشید، aptX Adaptive با فشرده سازی صدا و کاستن از حجم آن، امکان انتقال سریع و بدون تأخیر صدارا می‌دهد اما اگر در اتاق خلوت خود مشغول گوش کردن به موسیقی باشید، aptX Adaptive صدایی با کیفیت‌ بالا را منتقل می‌کند. همچنین این فناوری هوشمند قادر به تنظیم کیفیت صدا و فشرده سازی آن بر اساس قدرت سیگنال است تا با فاصله گرفتن از گوشی،  انتقال صدا ادامه یابد.

aptX Adaptive دارای رابط کاربری بسیار ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی و تنظیمات تو در تو است. کوالکام با این فناوری وعده یک تجربه صوتی بی سیم بی نقص و با وضوح بالا را داده است. در حقیقت آنچه که کوالکام معرفی کرده است، یک پلتفرم نرم افزاری برای به‌کارگیری آسان کُدک صوتی aptX از طریق ارتباط بی سیم  است.

جدیدترین نسخه معرفی شده از aptX  امکان سویچ آسان بین دو حالت تأخیر پایین و انتقال با فرکانس بالا را از طریق تنها یک آنتن به تمامی وسایل مبتنی بر چیپ ست‌های کوالکام می‌دهد. همچنین این فناوری با استانداردهای قدیمی‌تر چون aptX و aptX HD نیز سازگار است اما خبری از سازگاری با گوشی ها و چیپ ست های فعلی نیست.

به گفته کوالکام، aptX Adaptive با یک چیپ ست جدید عرضه نشده پا به دنیای گوشی‌های موبایل می‌گذارد که احتمالاً Snapdragon 855 است. احتمالاً چیپ ست یاد شده اواخر ماه دسامبر امسال رونمایی خواهد شد اما گوشی‌های مبتنی بر آن سال میلادی پیش رو معرفی می‌شوند. احتمالاً در نمایشگاه CES 2019 شاهد گوشی‌های مجهز به Snapdragon 855  خواهیم بود. همچنین احتمالاً اندروید ۹ از این استاندارد پشتیبانی کند.

دفعه بعد که قصد خرید یک هدفون یا هدست بی سیم را دارید، می توانید پشتیبانی آن از aptX Adaptive را بررسی کند. البته سازندگان برای دریافت تاییده سازگاری aptX Adaptive باید به کوالکام مراجعه کنند که اخذ آن مجانی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here